Hamas, İsrail’in ateşkes teklifine yanıtını iletti

Hamas yönetimin, ABD Başkanı Joe Biden’ın açıkladığı İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki ateşkes önerisine ilişkin cevabını Mısır ve Katar’a ilettiği belirtildi.

Amerikan Axios haber sitesinde yer alan haberde, Hamas’ın ateşkes önerisine ilişkin cevabı hakkında detay verilmedi.

Hamas yönetimi daha önce, Biden’ın açıkladığı ateşkes önerisine olumlu baktıklarını duyurmuştu.

“İSRAİL, 50 ESİRİ SERBEST BIRAKTI” İDDİASI

Öte yandan İsrail’in, 7 Ekim 2023’ten bu yana şiddetli saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’nde gözaltına aldığı 50 Filistinliyi serbest bıraktığı ileri sürüldü.

Sağlık kaynakları bugün serbest bırakıldığı iddia edilen esirlerden 33’ünün maruz bırakıldıkları zorlu sağlık şartları nedeniyle tedavi olmak amacıyla Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Kemal Advan Hastanesine geldiklerini bildirdi.

İsmini vermeyen hastane kaynakları, “serbest bırakıldıktan sonra hastaneye gelen bazı Filistinlilerin vücutlarında işkence izleri görüldüğünü” ifade etti.

NE OLMUŞTU?

Biden, 31 Mayıs’ta Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in Gazze’deki ateşkes ve esirlerle ilgili yeni bir öneride bulunduğunu duyurmuştu.

Hamas, esir takası için İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne saldırılarını sonlandırmasını ve bölgedeki İsrail askerlerinin tamamın ayrılmasını şart koşuyor.

İsrail ise esir takası mutabakatına varılsa bile “Hamas’ın yok edilmesi, tüm esirlerin geri getirilmesi gibi hedeflerine ulaşıncaya kadar” Gazze’ye saldırıların devam edeceğini kaydediyor.

Biden’ın açıkladığı önerideki kalıcı ateşkes konusundaki belirsizlik nedeniyle tarafların mutabakata varıp varamayacağına ilişkin soru işaretleri devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir